امروز  :            

 

 

 

 

 

اينجا محل تبلغ شماست

کربلای هوایی

فوری

بااقساط بدون بهره

تابلوفرش ماهروبافان

سجاده فرش فارسیان

 

 

مروري بر روزنامه هاي ايران /  چهارشنبه 14 دی ماه 1390

 

روزنامه آرمان

هشدار آيت الله جنتی نسبت به هزينه های انتخاباتی با عنوان «هزينه های بی حساب در بررسی ها منظور می شود» تیتر یک روزنامه آرمان است.

سخنان آیت الله هاشمی با اشاره به خصوصی سازی با عنوان «راه نجات اجرای اصل ۴۴ است» تیتر دو صفحه نخست روزنامه آرمان است که به همراه عکسی از هاشمی منتشر شده است.

«نامه انحلال خانه سينما رسيد» عنوان دیگر صفحه نخست روزنامه آرمان است.

گزارشی با عنوان «فائزه هاشمی به ۶ماه حبس محکوم شد» نیز در صفحه نخست روزنامه آرمان به چاپ رسیده.

سخنان استاندار تهران با عنوان «ثبت نام بیشاز 700 اصلاح طلب» در بالای صفحه نخست روزنامه آرمان منتشر شده است.

 

روزنامه ابتکار

«هشدار جنتي درباره تحرکات انتخاباتي برخي گروه‌ها» تیتر دو صفحه نخست روزنامه ابتکار است. به نوشته این روزنامه، دبیر شورای نگهبان همچنین گفته: «برخي نامزدها هدف‌شان رفتن به مجلس نيست».

«حاج‌بخشي؛ پيرمرد حزب‌الله درگذشت» تیتر دو صفحه نخست روزنامه ابتکار است.

«حکم رياست داماد احمدي‌نژاد لغو شد» عنوان دیگری است که روزنامه ابتکار در صفحه نخست خود منتشر کرده است.

روزنامه ابتکار همچنین «هشدار فرمانده ارتش به ناو آمريکايي»  را با روتیتر «اجازه بازگشت به خليج فارس را نداريد» در صفحه نخست خود منعکس کرده است.

عناوین برگزیده ابتکار:

قشم يكي از شهرهاي سالم دنيا اعلام شد

شهردار قشم گفت: شهر قشم در بين يك هزارو300شهر كشور، ازسوي سازمان جهاني بهداشت به‌عنوان يكي از شهرهاي سالم دنيا معرفي شد. علي بازماندگان ضمن تبريك به شهروندان قشم و همه كساني كه در كسب اين افتخار سهيم بوده‌اند وهستند، تعداد شهرهاي سالم منتخب از سوي سازمان مذكور را در ايران، افزون‌بر 70شهر اعلام كرد. به گفته وي اين تعداد شهرها از بين شهرهايي كه وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي با توجه به معيارهاي خود انتخاب و به سازمان جهاني بهداشت معرفي كرده بود، برگزيده و موفق به اخذ گواهينامه شهر سالم شده‌اند. وي قرار گرفتن قشم به‌عنوان تنها شهر استان هرمزگان، در كنار شهرهاي بزرگي مانند اصفهان، شيراز را در اين جايگاه معتبرجهاني ستايش كرد و گفت: اين موفقيت بزرگ قشم به اين معني است كه شهروندان اين شهر از شرايط مطلوب فرهنگي، اجتماعي، امنيتي و به‌ويژه بهداشتي برخوردارند. شهردار قشم همراهي و همكاري شهروندان قشم را با نهادهاي خدمات‌رسان به شهر مانند سازمان منطقه آزاد، فرمانداري، شبكه بهداشت و درمان، راهنمايي و رانندگي، شهرداري و ديگر ادارات ذيربط را در كسب اين موفقيت موثر دانست و گفت: مضاف بر اين‌كه هماهنگي اين نهادها نيز با يكديگر در طي اين مسير نقش بسيار مهمي داشته است؛ به‌طوري‌كه مشكلات شهري فورا با هماهنگي و همكاري اين نهادها حل شده است.

مراسم تدفين روبات خنثي‌کننده 19 بمب در عراق و افغانستان! 

شايد روبات‌ها هيچ احساسي نداشته باشند، اما انسان‌ها نسبت به آنها علاقمند مي‌شوند و از دست دادن آنها انسان‌ها را ناراحت مي‌کند. درست مانند روباتي به نام iRobot PackBot که در ميان سربازان به «اسکوبي دو» شهرت داشت و در «عراق» و «افغانستان» توانسته بود 19 بمب را رديابي و خنثي‌ کند. سربازاني که اين روبات را بعنوان يک همکار در گروهان خود داشتند، پس از انفجار اين روبات در حين يکي از عمليات‌هاي خنثي‌سازي و متلاشي شدن آن، بسيار غمگين شده و برايش مداسم تدفين برگزار کردند. اين روبات 27 کيلويي از دسته روبات‌هايي بود که براي شناسايي، اکتشاف و خنثي‌سازي بمب به کار گرفته مي‌شد. اين نوع از روبات‌ها از 4 دوربين، يک بازوي مفصل‌دار داراي چنگک ويژه و ابزاري که به آنها امکان بالا رفتن از موانعي مانند پله‌ها را مي‌دهد برخوردار هستند. روبات متلاشي شده توسط واحد دفع و خنثي‌سازي نيروي دريايي آمريکا در عراق و افغانستان مورد استفاده قرار مي‌گرفت و سربازان پس از هر ماموريت موفقيت‌آميز خنثي‌سازي بمب بر روي آن خط نشاني مي‌کشيدند.

ساخت قوق‌ترين چسب دنيا از يک گياه حشره‌خوار! 

محققان آزمايشگاه «مينگ‌جون ژانگ» در دانشگاه «تنسي» آمريکا، پانزده گياه sundew روي لبه پنجره جاي دادند و آنها نيز به جذب نور خورشيد و خوردن حشرات مشغول هستند. Sundew، يک گياه حشره‌خوار است که حشرات را با استفاده از دانه‌هاي چسبناک کوچکي که در انتهاي شاخک‌هاي خود دارد، به‌ دام مي‌اندازد. گروه تحقيقاتي «ژانگ» اميدوارند يک روز بتوانند از اين ماده چسبناک براي چسباندن زانوي مصنوعي يا قطعات کاشتني ديگر، بدون نگراني از پس زده شدن آنها توسط بدن استفاده کنند. بر اساس اين گزارش، هدف از اين کار، مطالعه مواد زيستي در مقياس نانو و تقليد از آن چيزي است که طبيعت در طول ميليون‌ها سال انجام داده تا در نهايت از اين يافته‌ها در زندگي روزمره استفاده شود. «لانگان» مي‌گويد: در جراحي‌هاي پزشکي جايگزيني، به چيزي نياز داريم که سلول‌ها، آن را شناخته و به آن متصل شوند. نانوذراتي که در چسب Sundew وجود دارند، براحتي توسط سلول‌هاي انساني شناخته مي‌شوند.

پدر سعودي فرزندش را به فروش گذاشت 

پايگاه ميدل ايست آنلاين در مطلبي با اشاره به گسترش فقر درعربستان اولين کشور توليد کننده و صادر کننده نفت در جهان آورده است: يک شهروند عربستاني براي تامين مخارج خود کودک شش ساله خود را به قيمت بيست ميليون دلار در پايگاه اجتماعي فيس بوک در معرض فروش قرار داد. اين پايگاه مي‌افزايد: سعود بن ناصر الشهري که مقامات قضايي عربستاني دفتر حقوقي وي را تعطيل کرده اند هم اکنون بيکار شده است و براي گذران زندگي فرزند خود را در معرض فروش گذاشته است.

 

روزنامه ابرار

سخنان معاون بازرسى بانك مركزى با عنوان «بازگشت ثبات به بازار ارز تا ۲ روز آينده!» تیتر یک روزنامه ابرار است.

گفته های سخنگوى وزارت امور خارجه با عنوان «تلاطم بازار ارز هيچ ربطى به تحريم بانك مركزى ندارد!» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه ابرار است. بر اساس این گزارش مهمانپرست همچنین گفته: «بستن تنگه هرمز نشان دهنده عزم جدى ايران براى ايجاد ثبات در منطقه خليج فارس است».

اظهارات رئيس كميسيون بهداشت مجلس با عنوان «عزمى براى كاهش هزينه هاى سلامت مردم در دولت وجود ندارد» نیز در صفحه نخست روزنامه ابرار به چاپ رسیده. به نوشته این روزنامه حسينعلى شهريارى در نخستين جشنواره كشورى حاكميت بالينى گفته: «براى يك بار هم كه شده سلامت را در اولويت ۴ خود قرار دهيد كه ببينيم شما سلامت را  مى فهميد».

«وزارت ارشاد دستور انحلال خانه سينما را صادر كرد» عنوان دیگری است که روزنامه ابرار در صفحه نخست خود منتشر کرده است.

اظهارات رئيس جمهور موقت تونس در ليبى با عنوان «اگر قذافى مى ماند انقلاب تونس به پيروزى نمى رسيد» در صفحه نخست روزنامه ابرار منعکس شده است.

عناوین برگزیده ابرار:

به اهداف خود در رزمايش ولايت ۹۰ دست پيدا كرديم

فرمانده نيروى دريايى ارتش گفت: رزمايش بزرگ دريايى ولايت ۹۰ توان بازدارندگى جمهورى اسلامى ايران را به نمايش گذاشت. به گزارش ايسنا، حبيب ا... سيارى در پايان اين رزمايش در جمع خبرنگاران با مثبت ارزيابى كردن نتايج بدست آمده از رزمايش ولايت ،۹۰ تصريح كرد: ما به اهداف خود در اين رزمايش دست پيدا كرديم. وى با بيان اينكه «رزمايش ولايت ۹۰ اقتدار نيروى دريايى ارتش را در عرصه آب هاى آزاد كاملا آشكار كرد»، يادآور شد: ما همواره براى برقرارى امنيت پايدار تلاش مى كنيم.

براى آغاز مذاكرات، ايران بايد ابتدا به نامه اشتون پاسخ دهد

سخنگوى كاترين اشتون روز سه شنبه اعلام كرد براى آن كه مذاكرات بتواند از سر گرفته شود، ايران بايد به نامه اتحاديه اروپا پاسخ دهد. به گزارش ايسنا، مايكل مان؛ سخنگوى كاترين اشتون (رييس سياست خارجى اتحاديه اروپا)؛ در اين باره به خبرگزارى فرانسه گفت: به ترتيب اولويت آن ها بايد ابتدا به اين نامه (كاترين اشتون به سعيد جليلى؛ دبير شوراى عالى امنيت ملى ايران؛ كه از سرگيرى بدون پيش شرط مذاكرات را خواستار شده بود) پاسخ دهند.

خشونت ها در برخى مناطق سوريه همچنان ادامه دارد

دبيركل اتحاديه عرب با اشاره به اينكه از زمان ورود ناظران اين اتحاديه به سوريه ۳۴۸۴ تن از بازداشت شدگان اين كشور آزاد شده اند، اعلام كرد: طى ديروزو امروز ناظران اتحاديه عرب اولين گزارش خود را از اوضاع سوريه ارائه خواهند داد. به گزارش ايسنا، به نقل از يك روزنامه اماراتى نبيل العربى، دبيركل اتحاديه عرب در كنفرانس خبرى در مقر اين اتحاديه در قاهره اعلام كرد كه ادوات نظامى از شهرهاى سوريه بيرون كشيده شده و ناظران اين اتحاديه دستاوردهايى را در اين كشور كسب كرده اند. وى در ادامه عنوان داشت: هم اكنون مواد غذايى و ديگر مايحتاج مردم به شهرها وارد شده اما خشونت ها در برخى مناطق سوريه همچنان ادامه دارد. دبيركل اتحاديه عرب در ادامه با اشاره به اينكه نشست وزراى امور خارجه اتحاديه عرب ممكن است طى هفته آينده برگزار شود، عنوان داشت: آخرين گزارشى كه از اوضاع سوريه توسط ناظران به صورت تلفنى به وى گزارش شده حاكى از آن است كه هنوز درگيرى هايى در سوريه در حال جريان است.

انتقاد شوراى شهر از افزايش قيمت قبور در بهشت زهرا(س)

اعضاى شوراى شهر تهران به افزايش قيمت قبور در بهشت زهرا(س) قبل از تصويب در صحن شورا اعتراض كردند. به گزارش ر مهر، حبيب كاشانى عضو شوراى شهر تهران در جلسه ديروز شورا با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان بهشت زهرا با مراجعه كنندگان گفت: در هيچ دوره مديريتى مردم اينگونه از برخوردهاى مديران بهشت زهرا ناراضى نبودند. افرادى كه به بهشت زهرا مراجعه مى كنند خود داغديده عزيزى هستند و نبايد با برخوردهاى نادرست غم آنها را زيادتر كرد. وى با بيان اينكه محيط بهشت زهرا بايد آرام باشد، افزود: نبايد آرامش مردم را در اين مكان بگيريم. همچنين بهشت زهرا نيازى به سنگفرش و آسفالتهاى چندباره ندارد و نبايد از پول بيت المال اينگونه هزينه كرد. كاشانى ادامه داد: گزارشاتى به شورا رسيده است كه نرخ جديد قبور قبل از تصويب در حال اجرايى شدن است. محمد على نجفى نيز خواستار توضيح در خصوص خارج شدن لايحه قيمت جديد قبور از دستور جلسه شورا شد و گفت: بايد مردم را از بلاتكليفى خارج كرد. خسرو دانشجو سخنگوى شوراى شهر تهران هم افزود: قيمتهاى پيشنهاد شده بسيار بالا بود و بايد كميسيون عمران در اين قيمتها بازنگرى مى كرد. حمزه شكيب نيز با بيان اينكه نرخهاى مطرح شده در لايحه قيمتهاى قبور بهشت زهرا نجومى بود، گفت: متاسفانه برخى مديران در شهردارى گمان مى كنند زمانى كه لايحه به شورا ارسال شد مى توانند آن را اجرايى كنند در حاليكه اجرا شدن آن قبل از ابلاغ تخلف محسوب مى شود. وى ادامه داد:هزينه هاى برآورده شده بسيار سرسام آور است و مسئولان بهشت زهرا براى هزينه هاى سرسام آورى كه در اين مكان مى كنند براى خود قصد درآمدزايى دارند. به طور مثال افزايش قيمت قبور خانوادگى به اندازه اى زياد است كه آنها براى خانه هاى خود در زمان حيات نيز چنين پولى بابت خانه هايشان پرداخت نكرده اند. شكيب ادامه داد: پيش از اين تخفيفهاى خوبى براى همراهى و همدردى با عزاداران داده مى شد.

ممنوعيت پوشيدن دستكش و كلاه در مراسم گورسپارى رهبر كره شمالى!

يك روزنامه آن لاين در كره جنوبى گزارش داد: براى برگزارى مراسم تدفين رهبر فقيد كره شمالى به غيرنظاميان اين كشور دستور داده شده بود تا از پوشيدن دستكش و كلاه در اين روز خوددارى كنند. اين در حالى بود كه در روز برگزارى مراسم تدفين برف مى باريد و دماى هوا ۹ درجه زير صفر بود. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزارى فرانسه، روزنامه «ديلى NK» كه برخى از مقامات پشت كرده به رژيم كره شمالى اداره آن را در سئول در دست دارند، گزارش داد: اطلاعاتى دريافت كرده كه نشان دهنده  برخى حواشى در مراسم تدفين رهبر فقيد كره شمالى در تاريخ ۲۸ دسامبر است. در اين گزارش آمده است: يك روز پيش از برگزارى مراسم تدفين، مقامات محلى به ساكنان پيونگ يانگ گفته بودند كه از پوشيدن دست كش و كلاه در روز تدفين خوددارى كنند زيرا كيم جونگ اون جانشين رهبر كره شمالى بدون دست كش و كلاه خودرو حمل پيكر پدرش را همراهى مى كند. به گزارش اداره هواشناسى كره جنوبى نيز دماى هوا در تاريخ ۲۸ دسامبر ۹ درجه سانتيگراد زير صفر بود. در اين گزارش همچنين آمده است به غيرنظاميان دستور داده شده بود تا حتى اگر برف باريد از پوشيدن كلاه، دست كش و روسرى خوددارى كنند.

سفير سابق پاكستان در آمريكا از ترس جانش در خانه گيلانى پنهان شده است

وكيل سفير سابق پاكستان در آمريكا سيستم قضايى اسلام آباد را به شايعه پراكنى عليه موكلش متهم كرد. به گزارش ايسنا، اسما جهانگير، وكيل سفير سابق پاكستان در آمريكا در گفتگو با روزنامه ديلى تلگراف اظهار كرد: حسين حقانى، سفير سابق اسلام آباد در واشنگتن از بيم آنكه مورد هدف قرار نگيرد از منزل يوسف رضا گيلانى، نخست وزير پاكستان خارج نشده است. وكيل سفير سابق پاكستان در آمريكا اعلام كرد: حقانى به حدى ترسيده بود كه نمى تواند منزل نخست وزير پاكستان را ترك كند. جهانگير اظهار كرد كه ارتش بر قضات دادگاه عالى پاكستان نفوذ دارد. حسين حقانى سال گذشته ميلادى به دنبال انتشار گزارشى درخصوص ارائه يادداشت تفاهمى به مقام هاى آمريكايى به جاى آصف على زردارى، رئيس جمهورى پاكستان مجبور شد از سمت خود استعفا كند. در اين يادداشت تفاهم ارتش اين كشور به تلاش براى كودتا عليه دولت غيرنظامى پاكستان متهم شده و اين يادداشت تفاهم به مايك مولن، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا ارسال شده بود. اين در حالى است كه حقانى و زردارى هر دو اين اتهامات را تكذيب كردند. اشفق پرويز كيانى، رئيس ستاد مشترك ارتش و احمد شجاع پاشا، رئيس سازمان اطلاعات پاكستان رسيدگى هاى قضايى درخصوص اين اتهامات را خواستار شدند.

 

روزنامه اطلاعات

سخنان رستم قاسمي با عنوان «نفت ايران را پيش فرو ش كرده‌ايم» تیتر یک روزنامه اطلاعات است. بر اساس این گزارش وزير نفت گفته: «مشتريان زيادي خريدار نفت ايران هستند و مشكلي در زمينه فروش وجود ندارد».

گفته های رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با عنوان «سهام بخش دولتي نبايد به مجموعه‌هاي سنجاق شده به دولت واگذار شود» تیتر دو صفحه نخست روزنامه اطلاعات است.

«تصويب ارز تك نرخي در شوراي پول و اعتبار» عنوانی است که روزنامه اطلاعات در بالای صفحه نخست خود منتشر کرده است.

عنوان برگزیده اطلاعات:

نابودي جنگل‌هاي ايران و هشدار فائو

نماينده سازمان خواربار كشاورزي ملل متحد (فائو) ضمن هشدار در مورد روند سريع نابودي جنگل‌هاي ايران، از تصويب پروژه منطقه‌اي بررسي وضع منابع ژنتيكي جنگل در خاور نزديك از جمله ايران خبر داد.‏ «نورالدين مونا» در گفت‌وگو با ايرنا افزود: در رابطه با اين مصوبه وضع منابع ژنتيكي جنگل‌هاي ايران هم مورد بررسي قرار مي‌گيرد. ‏وي تصريح كرد: اين طرح به تازگي با هدف تقويت كمبودهاي اطلاعاتي در زمينه منابع ژنتيكي جنگل و ظرفيت مديريت ذينفعان در كشورهاي خاور نزديك توسط دفتر منطقه‌اي فائو در خاور نزديك و شمال آفريقا به تصويب رسيده است. ‏مونا اظهار داشت: بررسي وضع ژنتيكي جنگل در خاور نزديك شامل كشورهايي همچون مصر، ايران، عراق، اردن، لبنان و يمن مي‌شود. ‏نماينده سازمان خواربار كشاورزي ملل متحد (فائو) تصريح كرد: هم اكنون ايران يكي از 70 كشور در حال توسعه جهان با پوشش كم جنگلي (پوشش جنگلي كمتر از 10 درصد از مساحت كل اراضي كشور) است. ‏

 

روزنامه ایران

«سقوط دلار جهش بورس» تیتر یک روزنامه ایران است. بر اساس این گزارش دلار كه صبح ديروز در بازار آزاد تا مرز 1800 تومان رسيده بود بعد از ظهر با 220 تومان كاهش 1580 تومان فروخته شد. در این گزارش همچنین آمده: «هجوم غيرحرفه‌اي‌ها به بازار ارز در روزهاي گذشته در حالي رقم خورد كه بورس تهران با جهش 183 واحدي مواجه شد».

«اعتراف صريح امريكايي‌ها» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه ایران است. به نوشته این روزنامه اندیشکده واشنگتن امریکا گفته: «تهران می‌تواند از جنگ‌های نامتقارن برای حمله به کشتی‌هایی که از تنگه هرمز رد می‌شوند استفاده کرده و نتایج غیرقابل پیش‌بینی را به بار بیاورد».

«حضور مردم معادله را تغيير مي‌دهد» عنوان دیگر صفحه نخست روزنامه ایران است.

«مخالفت رئيس‌جمهور با تغيير رئيس استاندارد»  نیز در صفحه نخست روزنامه ایران به چاپ رسیده. بنا بر این گزارش نظام‌الدين برزگري، رئيس مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي به دستور رئيس‌جمهور همچنان به كار خود در رأس اين مؤسسه ادامه خواهد داد.

عناوین برگزیده ایران:

دلار كوتاه آمد، كاهش 220 توماني نرخ طي 24 ساعت

درحالي كه روز گذشته قيمت دلار در بازار آزاد به مرز 1800 تومان رسيده بود هم‌اكنون اين ارز با قيمت حدود 1580 تومان فروخته مي‌شود. نوسانات ارزي در بازار ديروز بر خلاف روز قبل روند نزولي به خود گرفته و در حالي كه دلار در ساعت مشابه روز گذشته در مرز 1800 تومان قرار گرفته بود هم‌اكنون اين ارز با قيمت 1580 تومان فروخته مي‌شود. البته علاوه بر دلار ساير ارزهاي معتبر در بازار طي اين روزها دچار تغييراتي شده‌اند كه بر اساس آن در بازار آزاد قيمت پوند انگليس 2500 تومان و يورو 2160 تومان تعيين شده است. اين درحالي‌است كه نرخ مرجع دلار در سايت بانك مركزي 1118 تومان، يورو 1451 تومان و پوند انگليس 1737 تومان تعيين شده است. در فهرست ارزهاي مسافرتي نيز دلار امريكا با قيمت 1350 تومان، يورو 1753 تومان و پوند انگليس 2104 تومان تعيين شده است. محمود بهمني رئيس كل بانك مركزي امروز استفاده از ابزارهاي پولي جذاب، ايجاد ثبات در بازار و مديريت عوامل رواني را مهمترين برنامه‌هاي بانك مركزي در ماه‌هاي پاياني براي بازار ارز و طلا اعلام كرده است.

انهدام 9 باند مواد مخدر و كشف 10 تن مواد افيوني

سربازان گمنام امام زمان(عج) در عمليات‌هاي ويژه داخل و خارج كشور 9 باند بزرگ مواد مخدر را منهدم كردند. براساس اين گزارش، «قاچاقچيان كه از حمايت باندهاي بين‌المللي مواد مخدر برخوردار بودند محموله‌هاي قاچاق را با شگرد و شيوه‌هاي گوناگون از مرزها عبور داده و قصد انتقال و توزيع مواد در داخل كشور را داشتند كه با هوشياري مأموران اطلاعاتي در عمليات‌هاي همزمان و غافلگيرانه در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، كرمان، يزد، هرمزگان، اصفهان، آذربايجان غربي، البرز و تهران دستگير شدند. از اشرار، بيش از 10 تن مواد مخدر شامل مرفين، هروئين، كراك، شيشه، ترياك و بالغ بر يكصد هزار عدد قرص روانگردان كشف و ضبط شده است. در اين عمليات‌ها انواع سلاح جنگي شامل تيربار، قناسه، كلاشينكف، كلت و مهمات مربوطه به دست آمده و در درگيري با نيروهاي عملياتي، 4 تن از قاچاقچيان به هلاكت رسيدند و يكي از نيروهاي پرتلاش و فداكار اطلاعاتي نيز به درجه رفيع شهادت نائل شد.»

احضار كاردار كانادا به وزارت امور خارجه

به دنبال وخامت فزاینده وضعیت بومیان كانادا كه اعتراض تعدادی از گزارشگران سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی را به دنبال داشته است،‌ كاردار این كشور به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگرانی عمیق جمهوری اسلامی ایران از نقض حقوق بومیان در كانادا به وی ابلاغ شد. معاون اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه به نامه اخیر «جیمز آنایا» گزارشگر ویژه سازمان ملل به دولت كانادا اشاره كرد و گفت: ‌همانگونه كه در این گزارش اعلام شده، ‌وضعیت نامناسب بومیان كانادا سبب تأسف و نگرانی جامعه بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض فاحش حقوق این افراد توسط دولت كانادا بشدت معترض است. وی با بیان این‌كه بومیان كانادا در فقر و وضعیت نامناسب بهداشتی، آموزشی و شغلی نگه داشته شده‌اند، افزود: حقوق اساسی این بومیان به صورتی آشكار توسط دولت كانادا نقض می‌شود؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران از دولت كانادا می‌خواهد در اسرع وقت به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دیدار از مناطق مسكونی بومیان كانادا را داده و همچنین نظارت نهادهای حقوق بشری سازمان ملل بر عملكرد دولت كانادا نسبت به بومیان آن كشور را تسهیل كند. وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین از دولت كانادا می‌خواهد تا تعهدات و الزامات بین‌المللی حقوق بشری خود را محترم شمرده و با جامعه بومیان آن كشور برای یافتن راه حلی پایدار برای رفع مشكلات آنان همكاری كند.

اتهام ملك‌زاده چه بود؟

در حالي كه محمدشريف ملك‌زاده به دليل برخي اتهامات نامعلوم مدت‌ها در بازداشت به سر مي‌برد، پس از ماه‌ها تحقيقات و بررسي‌هاي قضايي كيفرخواست او صادر شده است. نكته قابل توجه اينكه در متن كيفرخواست صادر شده، تنها اتهام قابل توجهي كه به ملك‌زاده وارد شده، واگذاري مبلغ 15 ميليون تومان به سفير ايران در ونزوئلا جهت انجام برخي امور فرهنگي مي‌باشد كه در دوران مسئوليت وي در سازمان گردشگري اتفاق افتاده است.

به احتمال زياد ليست مشترك مي‌دهيم

عضو هيأت رئيسه فراكسيون اصولگرايان از توافق جبهه پايداري و جبهه متحد براي حمايت از نامزدهاي مشترك خبر داد! ولي اسماعيلي در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه روند وحدت بين جبهه متحد و جبهه پايداري مثبت بوده است، گفت: طبق آخرين تصميمي كه بين جبهه پايداري و متحد اتخاذ شده، اين 2 جبهه در مقابل هر تهديدي منسجم خواهند شد. وي با بيان اينكه، نامزدهاي مشترك جبهه پايداري و جبهه متحد در استان‌ها بسيار زياد است، گفت: به احتمال بسيار زياد در اكثر حوزه‌هاي انتخابيه در استان‌هاي كشور، جبهه پايداري و جبهه متحد از يك نامزد حمايت خواهند كرد. اسماعيلي همچنين گفت: جبهه پايداري و جبهه متحد اختلاف مباني با يكديگر ندارند و قطعاً هدف نهايي آنها وحدت مطلوب در جبهه اصولگرايي است.

 

روزنامه تهران امروز

«مانورقدرت ايران در تنگه استراتژيك دنيا» با روتیتر «اخطار ارتش ايران به آمريكا» تیتر یک روزنامه تهران امروز است که به همراه عکسی از رزمایش ولایت 90 به چاپ رسیده.

«اعتراف غرب به ناكارآمدي تحریم‌ها» با روتیتر «تحريم بانك مركزي ايران قيمت نفت و طلا را افزايش داد» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه تهران امروز است.

«هشدار جديد آيت الله جنتي به جريان انحرافي» عنوان دیگری است که روزنامه تهران امروز برای انتشار در صفحه نخست خود برگزیده است. بر اساس این گزارش، جنتی گفته: «متوجه هزينه‌هاي بي‌حساب انتخاباتي هستيم».

سخنان آیت الله آملی لاریجانی با عنوان «اعمال فشار به قضات غير قابل توجيه و مردود است» در صفحه سیاسی روزنامه تهران امروز منعمس شده است. به نوشته این روزنامه، رییس قوه قضائیه همچنین گفته: «استقـلال قـاضي از مهم‌ترين اصول موفقيت نظام قضايي كشور است و همه ما بايد تلاش كنيم كه اين استقلال خدشه دار نشود.»

عناوین برگزیده تهران امروز:

بيش از پنج‌هزار سند از فتنه 88 در اختيار كميسيون اصل 90 قرار دارد

نايب‌رئيس كميسيون اصل90 با اشاره به گزارش قرائت شده اين كميسيون در صحن علني مجلس در خصوص فتنه گفت: كميسيون اصل90 بيش از پنج‌هزار سند در خصوص فتنه 88 در اختيار دارد. حسين فدايي در گفت‌و‌گو با مهر تصريح كرد: اين متني كه در اختيار رسانه‌ها قرار گرفت حدود 38 صفحه است. ليكن گزارش اصلي بيش از 100صفحه است كه با مستندات و پيوست هايش، بيش از 700 صفحه مي‌شود البته مستندات جامع و اسناد و مداركش بيش از پنج‌هزار سند است. دبيركل جمعيت ايثارگران درباره دلايل تاخير در قرائت اين گزارش در صحن علني مجلس گفت: يكي از دلايل اين وقفه عمق و گستردگي فتنه بود. ديگري اشتغالاتي بود كه براي كميسيون و كارهاي جنبي به‌وجود مي‌آمد. با توجه به اينكه اسناد جديدي هم رسيده بود بناي خود را گذاشتيم كه تا مقطعي كه اسناد رسيده يك جمع‌بندي داشته باشيم.

ادعاي خصمانه وزير امور خارجه فرانسه درباره ايران

وزير امور خارجه فرانسه در اظهاراتي غيرمسئولانه و بدون در دست داشتن مدرکي موثق و مستند ادعا کرد که ايران به توليد سلاح هسته‌‌اي ادامه مي‌دهد و بر مبناي اين ادعا اعمال تحريم‌هاي جدي‌تر عليه تهران را خواستار شد.به گزارش ايسنا، آلن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه ادعا کرد: ايران توليد تسليحات هسته‌اي را دنبال مي‌کند و من هيچ ترديدي در اين باره ندارم. ژوپه مدعي شد: گزارش اخير آژانس انرژي اتمي در اين باره کاملا واضح است. اين در حالي است که گزارش اخير آژانس هيچ واقعيت جديدي را دال بر انحراف در برنامه هسته‌اي ايران ارائه نکرده است. با اين حال وي افزود: فرانسه بدون بستن مسير گفت‌وگو و مذاکره با ايران، تحريم‌هاي جدي‌تر را عليه تهران خواستار است. وي گفت که نيکلا سارکوزي، توقيف سرمايه‌هاي بانک مرکزي ايران و تحريم صادرات نفت اين کشور را پيشنهاد کرده است که اتحاديه اروپا نيز در حال بررسي آن است.

وزارت خارجه در حال پيگيري پرونده امام موسي صدر

معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه كشورمان در ديدار با هيات ليبيايي متشكل از شخصيت‌هاي علمي و ديني اين كشور با اشاره به اينكه انقلاب مردم ليبي در بستر بيداري اسلامي محقق گرديد، تاكيد كرد: مردم مسلمان ليبي ملتي مومن، اسلام‌خواه و مجاهد هستند كه حاكميت ارزش‌هاي اسلامي در كشورشان را دنبال مي‌كنند.به گزارش ايسنا، اميرعبداللهيان، معاون وزيرامورخارجه دامن زدن به موضوع شيعه و سني و همچنين ايران‌هراسي را از ديگر اهداف نظام سلطه برشمرد و لزوم هوشياري در مقابل اين توطئه‌ها را خاطرنشان كرد. وي ضمن اعلام آمادگي جمهوري اسلامي ايران جهت همكاري و كمك به ليبي در دوره جديد و تقويت روابط دو كشوردر تمام زمينه‌ها بر لزوم پيگيري سرنوشت امام موسي صدر و اهميت آن براي جمهوري اسلامي ايران تاكيد و خواستار افزايش تلاش موسسات دولتي و نهادهاي مردمي ليبي در اين خصوص گرديد.

باراك: آمريكا ضعيف و ايران قوي شده است

«ايهود باراك» روز گذشته در كميته امور خارجي و دفاع كنست [پارلمان] رژيم صهيونيستي اذعان كرد كه قدرت آمريكا در منطقه كاهش پيدا كرده است اما ادعا كرد كه فشار مواضع آمريكا عليه ايران افزايش پيدا كرده است و نظام سوريه به پايان خود نزديك مي‌شود. به گزارش فارس به نقل از رسانه‌هاي اسرائيلي، وزير جنگ رژيم صهيونيستي گفت: قدرتي كه آمريكا در منطقه منتشر مي‌كند كاهش يافته است. شكاف‌هايي در مركزيت و هيمنه آمريكا در منطقه به وجود آمده است. وزير جنگ رژيم صهيونيستي در اشاره به موضوع ايران، باز هم ادعاي خود درباره تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي را تكرار اما اذعان كرد: برنامه [هسته‌اي ايران] بر خلاف همه دشواري‌هايي كه با تحريم‌ها و بحران اقتصادي خطرناك و فشارهاي خارجي مانند گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مواجه شد اما همچنان‌به پيش مي‌رود.‌وزير جنگ رژيم صهيونيستي در ادامه به تحريم‌ها نيز اشاره و اذعان كرد كه وي تشديد تحريم‌ها را ادامه مي‌دهد‌«ولي امكان پخته شدن تحريم‌هايي‌كه (اقتصاد ايران را) فلج‌كند بسيار اندك است.

احضار كاردار كانادا به وزارت‌خارجه

به دنبال وخامت فزاينده وضعيت بوميان كانادا كه اعتراض تعدادي از گزارشگران سازمان ملل و سازمانهاي غير دولتي رابه دنبال داشته كاردار كانادا روز دوشنبه به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب نگراني عميق جمهوري اسلامي ايران از نقض حقوق بوميان در كانادا به وي ابلاغ شد. معاون اداره اول حقوق بشر وزارت امور خارجه با اشاره به نامه اخير جيمز آنايا گزارشگر ويژه سازمان ملل به دولت كانادا اظهار داشت همان گونه كه بيان شده وضعيت نامناسب بوميان كانادا موجب تاسف و نگراني جامعه بين‌المللي است.

 

روزنامه جام جم

«3 راهكار بانك مركزي براي كنترل بازار ارز» تیتر یک روزنامه جام جم است. به نوشته این روزنامه معاون بانك مركزي گفته: «بازار ارز در حال حاضر حبابي است و عده‌اي سودجو قصد سوءاستفاده در اين بازار دارند».

«ادب؛ گمشده فوتبال ما» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه جام جم است. در این گزارش آمده: «برخي اهالي اين ورزش در سال‌هاي اخير واژه‌هاي سخيفي را در سطح جامعه رواج داده‌اند».

«آخرين دور انتخابات مصر» عنوانی است که روزنامه جام جم به همراه عکسی از برگزاری انتخابات در مصر در صفحه نخست خود به چاپ رسانده.

«تبليغات فريبنده براي اعزام پرستاران به خارج» عنوان گزارش اجتماعی روزنامه جام جم است. بر اساس این گزارش سازمان نظام پرستاري نسبت به مراكز غيرمجاز كاريابي خارج از كشور به پرستاران هشدار داده است.

«آخرين فرصت براي آثار تاريخي اصفهان» عنوان گزارش صفحه ایران زمین روزنامه جام جم است. بنا بر این گزارش 399 اثر تاريخي اصفهان تنها 12 روز ديگر براي ثبت در ميراث جهاني يونسكو فرصت دارند.

عناوین برگزیده جام جم:

اولتيماتوم پليس به كافي‌نت‌داران

معاونت اجتماعي پليس فتاي ناجا در اطلاعيه‌اي، 20 دستورالعمل‌ در مورد افزايش ضريب امنيت اطلاعات كاربران صادر و اعلام كرد كه مديران دفاتر خدمات اينترنت (كافي‌نت‌ها) موظفند حداكثر ظرف مدت 15 روز از تاريخ ابلاغ اين اطلاعيه نسبت به اجراي مفاد اعلام شده، اقدام‌كنند. به گزارش ايسنا،‌ در اين اطلاعيه تاكيد شده است: با توجه به نگراني‌هاي پيش‌آمده براي شهروندان ناشي از سرقت اطلاعات و حساب‌هاي شخصي و ديگر اطلاعات آنان و عدم ساماندهي دفاتر خدمات اينترنتي، پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا با هدف تامين امنيت كاربران و استفاده‌كنندگان از سرويس‌هاي دفاتر خدمات اينترنت (كافي‌نت‌ها) و به منظور شفاف‌سازي عملكرد، ساماندهي‌دفاتر، كاهش مخاطرات و آسيب‌ها و حمايت از فعاليت قانوني مديران و صاحبان كسب و كار اين دفاتر، نكات ذيل را براي آگاهي و اجراي سريع از سوي مديران دفاتر، اعلام مي‌كند. براساس اين دستورالعمل مديران دفاتر خدمات اينترنت (كافي‌نت‌ها) موظفند حداكثر ظرف مدت 15 روز از تاريخ ابلاغ اين اطلاعيه نسبت به اجراي مفاد اعلام شده اقدام كنند، در غير اين صورت پس از طي مدت قانوني كارشناسان پليس فتا نسبت به بازرسي تمامي دفاتر خدمات اينترنت در سراسر كشور اقدام كرده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و عدم اجراي مفاد اين اطلاعيه، طبق تبصره‌هاي يك تا 3 ماده 7 آيين‌نامه دفاتر خدمات اينترنت (كافي‌نت) و نيز ساير قوانين و دستور‌العمل‌هاي مرتبط در صورت مشاهده هرگونه تخلف ديگر، اقدامات لازم انتظامي و معرفي متخلفان به مراجع‌ قضايي را صورت خواهند داد.

توقيف خودروها با بيش از يك ميليون تومان جريمه

رئيس اطلاع‌رساني پليس راهور تهران از ضبط 32 گواهينامه رانندگان متخلف در شبانه‌روز گذشته خبر داد و گفت: خودروي رانندگان متخلفي كه جريمه معوق بالاي يك ميليون تومان داشته باشند، توقيف مي‌شود. سرهنگ سعيد اسماعيلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين‌كه ماموران پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ طي شبانه‌روز گذشته نمرات منفي و خلافي حدود 6000 دستگاه خودرو را استعلام كردند، افزود: بر اين اساس 730 خودرو نمره منفي بالاي 15 داشته و 32 خودرو نيز به دليل داشتن نمره منفي بالاي 30 گواهينامه رانندگان آنها با اخذ رسيد به مدت 3 ماه توقيف شد. وي از توقيف 2 دستگاه خودرويي كه بالاي يك ميليون تومان بدهي جريمه داشتند، خبر داد و تصريح كرد: بر اين اساس يك دستگاه خودروي پرايد با 646 مورد تخلف و بدهي جريمه 45 ميليون ريالي و يك دستگاه خودروي سمند با 325 مورد تخلف و بدهي 17 ميليون ريالي در اين مدت توقيف و گواهينامه رانندگان آنان نيز به دليل نمرات منفي فراوان با اخذ رسيد ضبط شد.

كسري 2400 ميليارد توماني بودجه در وزارت بهداشت

وزير بهداشت، از كسري بودجه 2400 ميليارد توماني اين وزارتخانه بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها خبر داد. به گزارش مهر، مرضيه وحيددستجردي به كسري بودجه وزارت بهداشت در سال جاري اشاره كرد و افزود: اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها تاثير زيادي در افزايش هزينه‌هاي سلامت داشته است، به طوري كه وزارت بهداشت با 2400 ميليارد تومان كسري بودجه مواجه است. وي با تاكيد بر بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه كه تكاليفي را براي وزارت بهداشت معين كرده است، گفت: براي اجراي اين تكاليف بايد بودجه لازم در نظر گرفته شود. بر همين اساس ما معتقديم كه اختصاص 3000 ميليارد تومان حاصل از درآمد مازاد نفتي بايد در طول برنامه پنجم تكرار شود. وزير بهداشت در ارتباط با تاخير در تشكيل شوراي عالي بيمه سلامت افزود: طبق آخرين اطلاعات، رئيس جمهور در حال ابلاغ شوراي عالي بيمه سلامت است و اين موضوع بزودي انجام مي‌شود. وي درباره استقرار دستگاه‌هاي امحاي زباله در بيمارستان‌ها نيز گفت: حدود 150 بيمارستان در تهران فعال هستند كه در حال حاضر تمام بيمارستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و تهران به دستگاه امحاي زباله مجهز شده‌اند.

 

روزنامه جمهوری اسلامی

سخنان رئيس كل بانك مركزي با عنوان «بررسي انتشار اوراق مشاركت با نرخ بالا براي جذب نقدينگي» تیتر یک روزنامه جمهوری اسلامی است.

گفته های آيت‌الله جوادي خطاب به سفرا با عنوان «اسلام را ترويج كنيد» تیتر دو صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی است.

«حضور معترضان ضد سرمايه‌داري در آمريكا در مراسم سالانه رژه گلهاي رز» عنوان دیگر صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی است.

گزارشی از رزمايش بزرگ دريايي "ولايت 90" با عنوان «نمايش اقتدار نيروي دريايي ارتش در مهمترين تنگه جهان» نیز در صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی منعکس شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی همچنین سخنان رئيس قوه قضائيه را با عنوان «برخي دخالت‌ها در نحوه رسيدگي به پرونده‌ها و اعمال فشار به قضات مردود و غير قابل توجيه است» نیز در صفحه نخست خود به چاپ رسانده.

عناوین برگزیده جمهوری اسلامی:

لزوم اتخاذ تدابير لازم براي جلوگيري از يهودي‌سازي قدس‌شريف 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پيامي به رؤساي مجالس جهان، خواستار اقدامي قاطع در مخالفت با طرح مركز يكپارچه "كيان يهودي" رژيم صهيونيستي شد. در پيام دكتر لاريجاني به روساي مجالس جهان آمده است:نگاهي به تاريخ فلسطين نشان مي‌دهد رژيم صهيونيستي بر مبناي خوي تجاوزگري، همواره تلاش مي‌نمايد از هر فرصتي براي توسعه‌طلبي و تحميل سياست‌هاي غيرانساني خود بر ملت مظلوم فلسطين استفاده نمايد.حملات مستمر صهيونيست‌ها به اماكن مقدس اسلامي و مسيحي مردم بي‌گناه فلسطين و سكوت مجامع بين‌المللي و حاميان بين‌المللي اين رژيم منجر به جسارت يافتن كنيست اين رژيم اشغالگر در ارائه پيش‌نويس طرح اعلام قدس شريف به عنوان پايتخت يكپارچه يهودي گرديده است. رئيس مجلس در پيام خود اضافه كرده است اين تجاوز جديد صهيونيست‌ها ناشي از سال‌ها بي‌توجهي مجامع بين‌المللي به اقدامات اشغالگرانه و ضدحقوق بشري رژيم صهيونيستي مي‌باشد كه در حال اشغال تدريجي تمامي سرزمين‌هاي فلسطيني و تغيير ماهيت اماكن مقدس و مورد احترام اديان الهي است. لاريجاني با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران بر اساس سياست اصولي و غيرقابل تغيير خود، بررسي قانون اعلام قدس شريف به عنوان مركز يكپارچه "كيان يهودي" رژيم صهيونيستي را به‌شدت محكوم مي‌نمايد،افزود:بي‌ترديد، اين تحرك جديد رژيم صهيونيستي ادامه سياست مبتني بر اشغالگري و نژادپرستي اين رژيم است كه بر خلاف تمامي كنوانسيون‌هاي بين‌المللي، نقض آشكار حقوق يك ملت تحت اشغال و اهانت آشكار به مقدسات اديان الهي بوده كه امنيت منطقه و جهان را به مخاطره خواهد انداخت. ملت تحت ستم فلسطين طي سال‌ها مبارزه، توانايي خويش را براي مقابله با پيچيده‌ترين توطئه تاريخ معاصر عليه يك ملت به نمايش درآورد. در پيام رئيس مجلس آمده است:پشتيباني از مطالبات تاريخي - ابدي اين ملت مسئوليتي بر عهده تمامي كشورهاست. لذا در اينجا لازم مي‌دانم ضمن تأكيد و قدرداني از تلاش‌هاي قبلي پارلمان‌هاي مختلف جهان در حمايت از ملت مظلوم فلسطين، ضرورت اقدامي قاطع در مخالفت با تصميم جديد رژيم صهيونيستي را يادآوري نمايم.در اين چارچوب، مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر مسئوليت اصولي كشور‌ها، نهاد‌ها و مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي در قبال اقدامات اشغالگرانه كه موجب به مخاطره انداختن امنيت و ثبات بين‌المللي و از ميان بردن هويت تاريخي - فرهنگي يك ملت مي‌باشد، خواستار اتخاذ تمهيدات و تدابير ضروري به منظور جلوگيري از طرح يهودي‌سازي قدس شريف، شهرك‌سازي در سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين و كوچ اجباري فلسطينيان مي‌باشد.

جهت اطلاع 

فردي كه در بازار ارز تهران بزرگ، دلار از بازاريان تحويل مي‌گرفت و در امارات متحده عربي درهم تحويل مي‌داد، اخيرا كلاهبرداري بزرگي كرده است و فعلا بازاريان در جستجوي وي هستند. به گزارش مهر، البته در بازار شايع شده كه اين فرد به خارج از كشور فرار كرده است. ارقام متفاوتي درباره ميزان كلاهبرداري آقاي "ر" در بازار ارز اعلام مي‌شود. برخي بازاريان ميزان اين كلاهبرداري را 500 ميليارد تومان و برخي ديگر آن را بيش از 800 ميليارد تومان مي‌دانند. هنوز دستگاه‌هاي ذي‌ربط درباره صحت يا عدم صحت اين كلاهبرداري ارزي موضع‌گيري نكرده‌اند.

 

روزنامه جوان

سخنان دبیر شورای نگهبان با عنوان «محاسبه ريخت وپاش انتخاباتي در تأييد صلاحيت ها» تیتر یک روزنامه جوان است.

«سرود بهشت براي رجزخوان جبهه ها» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه جوان است که به همراه طرحی از ذبیح الله بخشی به چاپ رسیده.

سخنان فرمانده ارتش با عنوان «فقط يك بار مي گوييم ناو امريكا به خليج فارس برنگردد» نیز در صفحه نخست روزنامه جوان منعکس شده است.

 

روزنامه دنیای اقتصاد

«سياست رسمي براي دلار» تیتر یک روزنامه دنیای اقتصاد است. بر اساس این گزارش رييس‌كل بانك مركزي گفته: «بازگرداندن ثبات بر كاهش نرخ اولويت دارد».

«بورس تهران و انتخابات» عنوان گزارشی است تحلیلی که روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نخست خود به چاپ رسانده.

«فرار از فروش خانه‌هاي دولتي غيرممكن شد؟» عنوان دیگری است که روزنامه دنیای اقتصاد برای انتشار در صفحه نخست خود برگزیده است. بر اساس این گزارش «معاون اول رييس‌جمهور مصوبه جديدي از كارگروه مسكن را ديروز ابلاغ كرد كه به موجب آن، بخشي از قانون فروش خانه‌هاي سازماني - كه برخي دستگاه‌ها با استناد به آن، سرعت واگذاري اين خانه‌ها را كند كرده بودند- مورد اصلاح قرار گرفته است.»

«آغاز صعودي بازار جهاني طلا با 40 دلار افزايش براي هر اونس» عنوان گزارش خارجی روزنامه دنیای اقتصاد است که در صفحه نخست این روزنامه منعکس شده.

عنوان برگزیده دنیای اقتصاد:

سخنان آیت‌الله سیستانی درباره فائزه هاشمی و مشایی

حجت‌الاسلام والمسلمين «مسيح مهاجري» در فروردین 90 ديدار و گفت‌وگويي با آيت‌الله سيستاني از مراجع عاليقدر شيعه داشته است که در بخشي از خاطرات سفر خود درباره دیدار با آیت‌الله سیستانی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است: آيت‌الله سيستاني به جز مطالبی که در ويژه‌نامه نوروز ۹۰ روزنامه خراسان خوانده‌اند اطلاعات ديگري هم درباره اظهارات آقاي مشايي و همفکران او دارند. وقتي به سوال آيت‌الله که پرسيدند آيا مطالب ويژه‌نامه درست است؟ جواب مثبت دادم، ايشان گفتند: پس چرا اينها حمايت مي‌شوند؟ اينها از کوروش تعريف مي‌کنند و درباره حمورابي چيزهايي مي‌گويند که در مقابل اسلام است. من خودم درباره اين مطالب تحليل دارم، تحليل شما چيست؟ در جواب گفتم: تعريف از کوروش و اين قبيل حرف‌ها براي اين است که مي‌خواهند جاذبه‌اي براي کساني که اين افکار را مي‌پسندند ايجاد کنند و آراي آنها را هم به دست بياورند. گفتند: اين، همان تحليلي است که من هم دارم ولي چه طور با انقلاب و قشر ديني قابل جمع است و چرا از اينها حمايت مي‌شود؟

 

روزنامه رسالت

هشدار جدي سرلشكر صالحي فرمانده كل ارتش با عنوان «ناو هواپيمابر آمريكا به خليج فارس برنگردد» تیتر یک روزنامه رسالت است.

«700 دوم خردادي داوطلب نمايندگي مجلس شدند» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه رسالت است.

سخنان حسين فدايي با عنوان «5 هزار سند از فتنه 88 در اختيار کميسيون اصل نود قرار دارد» در بالای صفحه نخست روزنامه رسالت منتشر شده است.

عناوین برگزیده رسالت:

قبل از پيروزي انقلاب تمام پست‌هاي اصلي کشور در ‌دست فراماسونر‌ها بود

يکي از مراجع تقليد در قم گفت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تمام پست‌هاي اصلي کشور در دست فراماسونر‌ها بود که دلبستگي شديدي به غرب و آمريکا داشتند ولي پيروزي انقلاب اسلامي دست ابرقدرت‌هاي جهان را از ذخاير ايران کوتاه کرده است.به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله حسين نوري‌همداني پيش از ظهر ديروز در ديدار با جمعي از روحانيون عقيدتي سياسي نيروي انتظامي کشور با بيان اينکه يکي از تاکيدات اهل‌بيت(ع) شناخت زمان است، اظهار کرد: ريشه‌يابي و ارزيابي حوادثي که رخ مي‌دهد بسيار مهم است و هر يک از ما بايد عالم به زمان خود باشيم.وي با بيان اينکه بزرگ‌ترين حادثه‌اي که در قرن اخير در جهان رخ داده، پيروزي انقلاب اسلامي در ايران بوده است، بيان کرد: ‌هرچه از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد عمق و عظمت انقلاب براي مسلمانان تمام جهان نمايان مي‌شود.استاد حوزه علميه قم با بيان اينکه امروز مسلمانان جهان با الهام گرفتن از انقلاب اسلامي در مقابل حاکمان ظالم و مستبد خود قيام کرده‌اند، تصريح کرد: در انقلاب‌هايي که در مصر، تونس، عربستان و بحرين مشاهده مي‌کنيم الهام‌هايي که مردم از انقلاب اسلامي ايران گرفته‌اند مشهود است.وي ادامه داد: هرکس در برابر انقلاب اسلامي بايد احساس وظيفه داشته باشد و عمق و عظمت انقلاب اسلامي را براي مسلمانان جهان بازگو کند تا توطئه‌هاي دشمنان عليه جمهوري اسلامي خنثي شود.

روس‌ها در ماجراي تحويل سامانه موشکي اس300 اشتباه بزرگي کردند

سردار يدالله جواني، مشاور نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران به سايت خبري نسيم گفت‌ : معتقدم روس ها در موضوع قرارداد با ايران در بحث تحويل سامانه موشکي اس300 دچار اشتباه شده و بدقولي کردند و تحت فشار غرب به حرفشان عمل نکردند. وي افزود : روس ها الان متوجه شده اند که اصطکاک منافعشان با غرب بسيار زياد است تا جايي که آمريکايي ها و غربي ها به دنبال براندازي و به قدرت رساندن جرياني غربگرا هستند. سردار جواني تصريح کرد : حوادثي که بعد از انتخابات در روسيه شاهد بوديم بر اساس همان مدل انقلابات مخملي است که غربيان در برخي از کشورهاي شوروي سابق انجام دادند.

اعتراض عبدالله نوري و عباس عبدي به خاتمي

سايت خبري نداي انقلاب با اشاره به اعتراض برخي از اصلاح طلبان به مواضع سيد محمد خاتمي نوشت: عبدالله نوري که جلسات مختلفي را با عناصر مشارکت و حتي خاتمي برگزار کرده بود وتنها راه  پيش روي اصلاح طلبان را بازگشت به درون نظام و ادامه فعاليت‌ها از درون و مبارزه پارلمانتاريستي عنوان کرده بوده با بي اعتنايي اين مجموعه و شخص خاتمي مواجه شده بود. دايره اين اعتراضات حتي به برخي افراد همچون عباس عبدي نيز کشيده است به گونه اي که وي گفته بود اگر ما در انتخابات شرکت کرده و دچار ريزش نيز شويم ايرادي ندارد چرا که اگر به موفقيت دست يابيم اين ريزش قابليت ترميم را دارد و خاتمي بايد ريسک مي کرد و شرط و شروط بي مورد نمي گذاشت.

تنها 2 روز به انحلال خانه سينما باقي مانده است

سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت : انحلال خانه سينما به دليل برخوردار نبودن فعاليت‌هاي اين نهاد فرهنگي از وجاهت قانوني، پس از بررسي دفتر توسعه فعاليت‌ها و موسسات وزارت ارشاد، تا 2 روز ديگر اعلام مي شود. وي افزود: شوراي فرهنگ عمومي موضع خود را در رابطه با انحلال خانه سينما اعلام کرده است و اين نکته حائز اهميت است که تمامي دستگاه‌هاي فرهنگي در اين شورا عضويت دارند که در اين ميان، هم دستگاه هاي دولتي و هم دستگاه هاي غيردولتي عضو هستند.

 

روزنامه شرق

«ابلاغ حكم دادگاه فائزه هاشمي» تیتر یک روزنامه شرق است. بر اساس این گزارش غلامعلي رياحي، وکیل هاشمی گفته: «فائزه هاشمي به 6 ماه حبس و 5 سال محروميت از برخي حقوق اجتماعي و سياسي محكوم شد».

«جلسه فوق‌العاده و غیرعلنی بررسی نابسامانی ارز» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه شرق است. به نوشته این روزنامه، توکلی و نادران در نامه‌ای به رییس مجلس خواستار برگزاری این جلسه شدند.

«برخورد مسوولان امنيتي با دلالان ارز» عنوان دیگری است که روزنامه شرق به نقل از بانک مرکزی در صفحه نخست خود منتشر کرده است.

اظهارات سخنگوي وزارت خارجه ايران با عنوان «نوسانات ارز به تحريم‌ها ربطي نداردم» بالای صفحه نخست روزنامه شرق منعکس شده است.

«اعلام انحلال «خانه سينما» توسط وزارت ارشاد» نیز در صفحه نخست روزنامه شرق به چاپ رسیده است.

روزنامه شرق، همچنین گزارشی را با عنوان «خروج اعتراضي 20 نوازنده از اركستر سمفونيك تهران» با روتیتر «ارسلان كامكار با 29سال سابقه در گزينش رد شد» در صفحه نخست خود جای داده است.

«عدم تحمل ديدگاه‌هاي هاشمي‌رفسنجاني نهايت بي‌مدارايي است» عنوانی است که روزنامه شر قه به نقل از داریوش قنبری سخنگوي فراكسيون خط امام در صفحه سیاسی خود به چاپ رسانده.

عناوین برگزیده شرق:

جلوگيري از سفر« بدحجاب‌ها» به خارج كشور

خانم‌هايي كه قصد سفركردن به كشورهاي خارجي را دارند، تلاش نكنند پيش از پرواز شبيه «مانكن»‌ها شوند يا «تي‌شرت» مردانه بپوشند چون فرمانده پليس فرودگاه‌هاي كشور مي‌گويد كه مامورانش در فرودگاه مستقرند و قبل از پرواز حتما جلو آنها را مي‌گيرند. هشدارهاي پليس فرودگاه‌هاي كشور نسبت به بدحجابان اگرچه نشانه حضور ماموران گشت ارشاد نبود، اما به عنوان يكي از دغدغه‌هاي پليس است كه اين روزها پررنگ‌تر شده است. حجاب برتر از نظر پليس چادر است و البته با يك درجه كمتر سردار نبي‌الله حيدري مانتو را هم حجاب كامل مي‌داند. به گفته او مردان هم نبايد زياده‌روي كنند تا پليس با آنها برخورد كند: «مردان نيز هنگام سفر اگر تي‌شرت‌هاي چسبان يا داراي علايم غربي بپوشند از سفر آنها جلوگيري مي‌شود.»به گزارش مهر، سردار حيدري يكي از مطالبات مردم از جامعه را تحقق امنيت اخلاقي دانست: « خوشبختانه 98‌درصد مردم پوشش خوبي دارند و در كمتر از يك‌درصد اخلاق را زير سوال برده‌اند. افرادي كه بخواهند با پليس درگير شوند يا وضعيت خود را اصلاح نكنند با آنها برخورد مي‌شود. از نظر پليس برترين حجاب چادر است كه البته برخي از حجاب‌هاي ديگر مانند مانتو نيز كامل است.»

يك‌بار تذكر مي‌دهيم ناو آمريكايي به خليج‌فارس نيايد

10 روز مانور و انجام تاكتيك‌هاي نظامي مختلف توسط نيروي دريايي ارتش و برخي يگان‌هاي سپاه در قالب رزمايش ولايت90 پايان يافت. رزمايش دريايي ولايت90 در محدوده آب‌هاي جنوب شرق كشور از تنگه‌هرمز تا شمال اقيانوس هند (مدار 20‌درجه) در بعد عملياتي و تا مدار 10درجه شمالي در بعد اطلاعاتي برگزار شد. تمام اين 10 روز حرف بر سر اين بود كه تنگه‌هرمز بسته مي‌شود يا نه. موضوع مورد توجه ديگر آزمايش موشك‌هاي مختلف بود. سرانجام هم اعلام شد كه موشك‌هاي نور و قادر و نصر و از همه مهم‌تر موشك‌هاي رادارگريز محراب با موفقيت شليك شده‌اند. بحث بر سر احتمال بستن تنگه‌هرمز به‌عنوان شاهراه انرژي جهان در حالي با وسواس از سوي رسانه‌هاي بين‌المللي دنبال شد كه امير سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش يك روز پيش از برگزاري مانور اعلام كرده بود بستن تنگه‌هرمز بستگي به نظر مقامات نظام دارد. در روز‌هاي پاياني اين رزمايش نيز تاكتيك‌هايي براي بستن تنگه‌هرمز در صورت «اراده ارتش» تمرين شد. در طول اين رزمايش در تنگه‌هرمز به‌عنوان پل انتقالي نزديك به 2/9ميليون بشكه نفت در روز، قيمت نفت در بازارهاي جهاني نزديك به دو دلار افزايش يافت اما قيمت دلار در بازرهاي داخلي ايران حدود 250تومان بالا رفت.

فرانسه خواستار تحريم ايران تا پايان ماه ژانويه شد

وزير خارجه فرانسه اعلام كرد كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بايد تا پايان ماه جاري ميلادي بر تحريم تهران توافق كنند. به گزارش رويترز، آلن ژوپه گفت: اتحاديه اروپا هم مانند ايالات‌متحده بايد تا پايان ماه ژانويه درباره تحريم‌هاي ايران توافق كند. وي افزود: فرانسه خواهان سخت‌تر شدن تحريم‌هاست و نيكلا ساركوزي، رييس‌جمهوري دو پيشنهاد ملموس را در اين حوزه ارايه داد كه نخستين آن توقيف دارايي‌هاي بانك مركزي ايران به‌عنوان تدبير سخت و دومي تحريم صادرات ايران است. آلن ژوپه كه با شبكه خبري فرانسه گفت‌وگو مي‌كرد، افزود: اروپا مي‌خواهد تا 30 ژانويه تحريم‌هاي مشابهي را كه آمريكا بر ايران تحميل كرده، وضع كند تا تصميم و اراده خود را نشان دهد.

واكنش اسراييل به آزمايش موشكي ايران

وزيرجنگ رژيم‌صهيونيستي در اظهاراتي بي‌اساس در واكنش به آزمايش موشكي ايران در رزمايش ولايت 90 مدعي شد كه اين اقدام، منعكس‌كننده وضعيت دشوار ايران بر اثر تشديد تحريم‌ها توسط جامعه بين‌المللي است. آسوشيتدپرس گزارش داد: ايران روز دوشنبه يك موشك كروز زمين به زمين «قادر» را در رزمايشي پرتاب كرد كه فرمانده نيروي دريايي اعلام كرد اثبات‌گر قدرت ايران براي تحت كنترل داشتن تنگه‌هرمز است. ايهود باراك، وزير جنگ رژيم‌صهيونيستي روز دوشنبه در واكنش به اين اقدام ايران در نشستي در بيت‌المقدس ادعا كرد كه «اين اقدام بيش از هر چيز انعكاس‌دهنده مخمصه ايران بر اثر تشديد تحريم‌ها عليه اين كشور از جمله بررسي (اعمال تحريم) صادرات گاز و احتمال تحريم بانك مركزي ظرف چند روز اخير است.»

اعمال فشار به قضات غيرقابل توجيه و مردود است

رييس قوه‌قضاييه برخي دخالت‌ها در نحوه رسيدگي به پرونده‌ها و اعمال فشار به قضات رسيـدگي‌كننده را مـردود و غيرقابل توجيه دانست. ‌آيت‌الله آملي‌لاريجاني كه در جلسه هيات عمومي ديوان‌عالي كشور حضور داشت، با بيان اين مطلب تاكيد كرد: استقـلال قـاضي از مهم‌ترين اصول موفقيت نظام قضايي كشور است و همه ما بايد تلاش كنيم كه اين استقلال خدشه‌دار نشود. آيت‌الله آملي‌لاريجاني با اشاره به محدوديت در اعمال ماده «18» قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب بر ضرورت توسعه رسيدگي فرجام‌خواهي تاكيد كرد.

جزييات دستگيري سه مرزبان در خاك پاكستان

جزييات دستگيري سه مرزبان ايران كه به صورت سهوي در عمليات تعقيب اشرار و قاچاقچيان وارد خاك پاكستان شده بودند، اعلام شد. بامداد ششم دي‌ ماموران مرزباني استان سيستان و بلوچستان در جريان ورود يك محموله بزرگ مواد مخدر به كشور قرار مي‌گيرند. بلافاصله پس از شناسايي مسير تردد و درگيري مرزبانان با اشرار آنها با جا گذاشتن 137‌كيلوگرم ترياك و يك جسد بلافاصله به داخل خاك پاكستان گريختند. تيمي از ماموران مرزباني نيز با توجه به تاريكي شب اقدام به تعقيب اشرار كرده و به صورت غيرعمد وارد خاك پاكستان مي‌شوند كه از سوي ماموران مرزباني اين كشور دستگير شدند. يك منبع آگاه در گفت‌وگو با مهر در اين‌باره گفت: بلافاصله پس از اين موضوع اقدامات لازم براي آزادي مرزبانان آغاز شد و تاكنون يك جلسه ملاقات ميان مسوولان دو كشور برگزار شده است.

ادعاي روسيه درباره توان موشكي ايران

«مهر» به نقل از «خبرگزاري فرانسه» نوشت: «واديم كووال» از مقام‌هاي روسيه گفته: ايران فناوري لازم را براي ساخت موشك‌هاي ميان‌برد و دوربرد بالستيك قاره‌پيما در اختيار ندارد و در آينده نزديك هم به اين فناوري دسترسي پيدا نخواهد كرد. ادعاهاي اين مقام روسي در حالي است كه ايران در روزهاي اخير چند موشك‌ را در تنگه هرمز آزمايش كرده است.

پاداش 104 ميليوني به مدير اخراجي بانك

روزنامه «قدس» نوشت: مدير نسبتا باسابقه يكي از بانك‌هاي دولتي، پس از ارتكاب تخلف اخلاقي و آزادي از بند به دليل تخلف صورت‌گرفته، مورد تشويق قرار مي‌گيرد. وي مدتي را در بازداشت به سر برده و پس از آزاد شدن نيز مبلغ 104ميليون تومان به عنوان پاداش پايان خدمت از بانك مزبور دريافت مي‌دارد.

ساركوزي رشوه‌بگير است

ژرارد فيليپ مناياس، در دادگاه شهادت داده است كه نيكلا ساركوزي در ماجراي پرداخت رشوه در يك معامله تسليحاتي با پاكستان در سال 1994 مسوول بوده است. نيكلا ساركوزي در زمان انجام اين معامله در مقام وزارت بودجه دولت ادوارد بالادور، نخست‌وزير وقت فرانسه قرار داشته و او در وزارت دفاع فرانسه مشغول انجام وظيفه بوده است

فتواي جنجالي استاد الازهر

دكتر سعدالدين الهلالي، استاد فقه دانشگاه اسلامي الازهر مهم‌ترين مرجع علمي اهل تسنن در جهان با اعلام اينكه نوشيدن آبجو حتي اگر داراي الكل باشد، حلال است، جنجال به راه انداخت. او در يك برنامه تلويزيوني گفت مشروباتي كه مشتق از انگور است، حرام و آنهايي كه از انگور مشتق نشده حلال است. الهلالي به گفته‌هاي «ابوحنيفه» يكي از امامان چهارگانه مذاهب اهل تسنن استناد كرد. او گفت: ابوحنيفه دو شرط براي شراب‌خواري تعيين كرده، اولين شرط حدفاصل شراب و غيرشراب است و ديگري شرط مستي است، بنابراين نوشيدن شراب بر اساس اين دو شرط حلال است.

مرگ زنداني كوبايي از اعتصاب غذا

به گفته يك فعال حقوق‌بشري كوبا يك زنداني بر اثر اعتصاب غذا جان باخت. اين زنداني به دليل اعتراض به نبودن نامش در فهرست زندانياني كه مشمول عفو گسترده در اين كشور قرار گرفته‌اند، اعتصاب غذا كرده بود. اليزاردو سانچز، فعال حقوق‌بشر كوبايي ضمن تاكيد بر اينكه رنه كوباس نه يك زنداني سياسي بلكه يك مجرم معمولي بود، افزود ۲۰ زنداني ديگر نيز به منظور اعتراض به نبودن نام‌شان در فهرست عفو گسترده‌اي كه توسط رييس‌جمهوري كوبا اعلام شده، اعتصاب غذا كرده‌اند.

تركيه به كردها غرامت مي‌دهد

تركيه به خانواده‌هاي ۳۵ كردي كه بر اثر حمله هوايي در مرز تركيه و عراق كشته شدند، غرامت مي‌پردازد. بلنت آرينتش، معاون نخست‌وزير تركيه مي‌گويد اين پول را تا چند روز آينده به خانواده‌هاي كشته‌شدگان مي‌پردازد. او گفته كه نيروهاي تركيه از عمد اين عده را نكشته‌اند. اين عده در حال قاچاق شكر و سوخت بودند كه بر اثر حمله هوايي نيروهاي ارتش تركيه كشته شدند.

كار تنها در فروشگاه‌هاي لباس زنانه و لوازم آرايشي

دولت عربستان از آغاز اجراي قانوني خبر داد كه براساس آن فقط زنان حق دارند در فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي و لباس زنانه كار كنند. تصويب قانون جديد در حالي است كه مقام‌هاي مذهبي عربستان با آن به ابراز مخالفت پرداخته‌اند. علت اين مخالفت به طور عمده موضع گروه‌هاي افراطي در عربستان مبني بر مخالفت با كار كردن زنان در محيط‌هايي كه مردان و زنان در آن رفت و آمد دارند، است. زنان در عربستان در اعتراض به قوانين قبلي اقدام به بايكوت كردن فروشگاه‌هاي لباس‌هاي زنان كردند.

كاهش توان توليدمثلي مردان با زندگي شهري

گروهي از پزشكان ايتاليايي در يك گزارش جديد هشدار دادند كه شهرنشيني مي‌تواند به اسپرم‌ها (سلول‌هاي جنسي مردانه) آسيب رسانده و در نتيجه توان توليدمثلي مردان را تضعيف كند. اين بررسي جديد از سوي انجمن طب توليدمثلي ايتاليا تاييد مي‌كند كه زندگي شهري تعداد اسپرم‌ها را در مردان جوان ايتاليايي كاهش مي‌دهد. كارشناسان اين سازمان كه دفتر اصلي آن در شهر رم است با بازبيني و ارزيابي دقيق روي سه آزمايش مختلف به اين نتايج دست يافته‌اند. آنها دريافته‌اند كه بيش از 33‌درصد از مردان جوان در گروه‌هاي سني 18 و 20ساله دچار كاهش شديد اسپرم شده‌اند كه علت اصلي اين پديده تماس زياد آنها با آلودگي هوا و دود سيگار ناشي از شهرنشيني است.

لوور پربيننده‌ترين موزه‌ جهان

موزه لوور پاريس با ثبت 8/8‌ميليون بازديدكننده در سال 2011 پربيننده‌ترين موزه جهان شناخته شد. طبق آمار ارايه‌شده، بازديد 8/۸‌ميليون نفر از موزه پاريس در سال 2011 رشدي پنج‌‌درصدي را نسبت به سه سال قبل داشته است. مدير موزه پاريس اعلام كرد: در سال گذشته بيشترين تعداد بازديدكنندگان اين موزه را گردشگران آمريكايي تشكيل داده و رتبه‌هاي بعدي نيز در اختيار كشورهاي در حال توسعه بود. وي افزود: 66‌درصد از كل بازديدكنندگان در سال 2011 را گردشگران خارجي تشكيل مي‌دادند كه پس از آمريكا گردشگراني از كشورهاي برزيل، ايتاليا، استراليا و چين در رده‌هاي بعدي قرار داشتند. پس از موزه لوور پاريس، «موزه بريتانيا» در لندن با 5/8‌ميليون بازديدكننده و «موزه متروپوليتن» در نيويورك نيز با 5/2ميليون بازديدكننده در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند.

 

روزنامه کیهان

«حباب دلار تركيد؛ بهمني: جنگ رواني بود» تیتر یک روزنامه کیهان است. به نوشته این روزنامه قيمت دلار ديروز در بازار آزاد با كاهش 210 توماني به حدود 1590 تومان رسيد.

«حاجي بخشي پس از عمري مجاهدت به همرزمان شهيدش پيوست» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه کیهان است. بر اساس این گزارش حاج ذبيح الله بخشي كه همواره در صحنه هاي مختلف دفاع از آرمان هاي انقلاب اسلامي حضور داشت، صبح روز گذشته به ياران شهيدش پيوست.

«2011 سال زلزله اقتصادي در غرب» عنوان دیگر صفحه نخست روزنامه کیهان است.

«انتشار تصاوير شكنجه در زندان آل سعود خشم مردم عربستان را برانگيخت» عنوانی است که روزنامه کیهان در بالای صفحه نخست خود به چاپ رسانده.

هشدار آيت الله جنتي به نامزدها با عنوان «هزينه تبليغات را زير نظر داريم»

عناوین برگزیده کیهان:

نام نويسي 862 اصلاح طلب براي رقابت در انتخابات مجلس

بررسي هاي اوليه نشان مي دهد 862 نفر از اصلاح طلبان در انتخابات نهمين دوره مجلس نام نويسي كرده اند.به گزارش نداي انقلاب، اين رقم كه آمار اصلاح طلبان نام نويسي كرده در سراسر كشور (به استثناي تهران) را شامل مي شود، خشم شديد طيف راديكال را شديداً خشمگين كرده است. گفته مي شود در جلسات اين طيف برخي از افراد حلقه راديكال گفته اند «در حوادث بعد از انتخابات 88 عملكرد موسوي و كروبي و بعد ماجراي 25 بهمن باعث از دست رفتن ظرفيت اجتماعي مان شد. دل ما به ظرفيت نخبگان خوش بود كه اين را هم خاتمي به باد داد.» اين افراد همچنين با خطاب قرار دادن خاتمي گفته اند كه وي ابتدا با «مشاركت مشروط» و سپس «عدم مشاركت فعال» تمامي برنامه هاي اصلاح طلبان را به هم ريخته و الان نه بدنه اجتماعي را دارند و نه نخبگان را. در همين حال مصطفي كواكبيان عضو فراكسيون اقليت، تعداد داوطلبان اصلاح طلب براي نامزدي انتخابات را 700 نفر اعلام كرد و به «مهر» گفت: اگر اين 700 نفر واجدشرايط تشخيص داده شوند قطعاً به راحتي مي توانيم در بسياري از حوزه ها كانديدا معرفي كنيم و در اكثر استان ها ليست نيز بدهيم. طيف اصلاح طلب در انتخابات 4 سال پيش حداقل 150 نامزد رسمي- غير از نامزدهاي اعلام نشده- معرفي كرده بودند. از سوي ديگر گزارش فردانيوز حاكي است كه طيفي از تندروها در اردوگاه اصلاح طلبان، «كميته سياسي انصراف نامزدها را تشكيل داده اند. اين كميته بنا دارد در فرصت باقي مانده تا تكميل بررسي صلاحيت كانديداها، تعدادي از آنها را با حربه هاي مختلف از ثبت نام پشيمان كرده و ضمن در بوق و كرنا كردن اعلام انصراف آنها به فضاسازي رسانه اي- رواني در اين زمينه بپردازد. در كميته مذكور كه طيف هاي سنتي و مدرن جريان اصلاحات عضويت دارند، اين استراتژي كه حتي يك انصراف از نامزدي در انتخابات بايد همراه با صدور بيانيه و تبليغات فراوان صورت گيرد در دستور كار قرار گرفته و هر كدام از اعضا به صورت مستقيم و غيرمستقيم وظيفه مذاكره با اصلاح طلبان ثبت نام كننده در انتخابات مجلس را عهده دار شده اند.» با وجود آن كه خبرها از ثبت نام 700 تا 800 نفر از اصلاح طلبان خبر مي دهد، تابش دبير فراكسيون اقليت در گفت وگو با خبر آن لاين پيش بيني كرد اقليت مجلس هشتم، در مجلس نهم اقليت ضعيف تري خواهد بود. برخي خبرها حاكي از آن است كه هسته اصلي افراطيون در جبهه اصلاحات با طراحي نقش دوگانه هم مايل است از امكان همكاري با ضدانقلاب در زمينه تحريم استفاده كند و كمك هاي بعدي آنان را از دست ندهد و هم در عين حال تا آنجا كه مقدور است افرادي را كه احتمالاً توان راي آوردن دارند را به مجلس نفوذ دهد و آنگاه از نقش آفريني آنها- مانند مجلس هشتم و قضايايي چون وقف دانشگاه آزاد و...- استفاده كند. انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي براي معلوم شدن سرنوشت 290كرسي روز جمعه 12اسفند 1390 برگزار مي شود.

فائزه هاشمي به 6 ماه حبس محكوم شد

وكيل فائزه هاشمي رفسنجاني از محكوميت موكل خود به 6 ماه حبس و 5 سال محروميت از فعاليت هاي سياسي و مطبوعاتي به جرم تبليغ عليه نظام خبر داد. غلامعلي رياحي وكيل فائزه گفت كه حكم دادگاه موكلش روز سه شنبه از سوي شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران صادر و به وي ابلاغ شد. وي تصريح كرد: براساس حكم بدوي صادره، فائزه هاشمي به جرم فعاليت تبليغي عليه نظام به 6 ماه حبس و 5 سال محروميت از عضويت و فعاليت در احزاب، گروه ها، انجمن ها و فضاي مجازي و همچنين فعاليت هاي فرهنگي و مطبوعاتي محكوم شده است. رياحي حكم صادره را «حكم بدوي» دانست و به «فارس» گفت كه در مهلت قانوني 20 روزه براي درخواست تجديدنظر، به راي شعبه 15 دادگاه انقلاب اعتراض خواهد كرد. خاطرنشان مي شود؛ فائزه هاشمي روز شنبه سوم دي ماه جاري به صورت غيرعلني در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي تهران به رياست قاضي صلواتي محاكمه شده بود. پيشتر قرار بود نخستين جلسه رسيدگي به اتهامات فائزه هاشمي روز يكشنبه 23 مرداد ماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شود كه به دليل درخواست استمهال وكيل پرونده و براي تداركات دفاع و موافقت دادگاه با اين درخواست، جلسه دادگاه به تأخير افتاد و وقت رسيدگي نيز تجديد شد. پرونده فائزه هاشمي كه در جريان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري دهم در اغتشاشات خياباني حضور يافته بود، با اعلام جرم دادستاني تهران و به اتهام «فعاليت تبليغي عليه نظام» تشكيل شده و اتهام انتسابي به فائزه هاشمي نيز به دليل مصاحبه او با يك سايت ضدانقلاب بوده است.

دريغ از يك موي خانم مارپل!

مجري شبكه سلطنت طلب پارس ادعا كرد جمهوري اسلامي به اين دليل انتخابات مجلس را در اسفندماه برگزار مي كند كه بتواند در آستانه نوروز راي مردم را بخرد. پرويز قاضي سعيد كه حتي در ميان اپوزيسيون خارج نشين نيز سوژه استهزاي هميشگي است، مي گويد: علت اينكه حكومت اسلامي در اسفندماه انتخابات مجلس را برگزار مي كند اين است كه مردم ايران بنا بر يك سنت كهن و قديمي، در اين ماه خود را براي برپايي جشن عيد نوروز آماده مي كنند. ايرانيان در آستانه نوروز تمام تلاش خود را به كار مي گيرند تا هر چه بهتر مراسم عيد خود را سامان بدهند. مردم براي اين كار حتي فرش و جواهرات خود را گرو مي گذارند تا مايحتاج خود را تهيه كنند. به گزارش جام نيوز او در ادامه افزود: «حكومت ايران قصد دارد در روزهاي پاياني سال، آراي مردم را خريداري كند. در واقع با غنيمت شمردن فرصت، از نياز مردم به پول سوءاستفاده مي كند.»! گفتني است يكي از كاربران سايت ضدانقلابي بالاترين با اشاره به سابقه پرويز قاضي سعيد كه در دوران طاغوت مترجم كتاب هاي پليسي آگاتا كريستي بود، با تمسخر نظر وي نوشته است؛ كاش يك موي خانم مارپل در تن او بود.

 

روزنامه مردمسالاری

گزارشی از جشنواره قهرمانان صنعت و اقتصاد ايران ا عنوان «صنعت نمي تواند با دلار 1700توماني ادامه حيات دهد» تیتر یک روزنامه مردمسالاری است. بر اساس این گزارش بحران جهاني اقتصاد به ايران رسيده.

سخنان فرمانده کل ارتش با عنوان «تذکر مي دهيم ناو هواپيمابر آمريکا به تنگه هرمز برنگردد» تیتر دو صفحه نخست روزنامه مردمسالاری است.

سخنان دبير شوراي نگهبان با عنوان «هدف برخي در انتخابات، بر هم زدن آرامش جامعه است» در صفحه نخست روزنامه مردمسالاری به چاپ رسیده. بر اساس این گزارش، جنتی گفته: «هزينه هاي انتخاباتي را در بررسي صلا حيت ها مورد توجه قرار مي دهيم».

اظهارات سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به مردم سالاري با عنوان «اصلاحات به وضعيت سوريه کمک مي کند» نیز در صفحه نخست روزنامه مردمسالاری منعکس شده است.

عناوین برگزیده مردمسالاری:

فهرست 15 نفره اصلاح طلبان در تهران 

اگر با اصلاح طلبان ثبت نام کرده برخورد سليقه اي نشود در اکثر استان ها ليست مي دهيم. دبيرکل حزب مردم سالاري از ارزيابي براي ارائه ليست انتخاباتي اصلاح طلبان از تهران در عرصه رقابت هاي انتخاباتي مجلس نهم خبر داد و گفت: ارزيابي داوطلبان اصلاح طلب انتخابات مجلس نهم در تهران نشان مي دهد اصلاح طلبان مي توانند با ليست انتخاباتي 15 نفره در تهران به ميدان بيايند. دکتر مصطفي کواکبيان در گفتگو با مهر گفت: اين 15 نفر از ميان نمايندگان فعلي مجلس، نمايندگان ادوار مجلس، اساتيد دانشگاه و متخصصان متعهد و مطلع از اوضاع سياست، جهان، حقوق و جامعه  شناسي هستند. نماينده اصلاح طلب سمنان و مهديشهر با اعلام اينکه حدود 700 نفر با گرايش اصلاح طلبي در سراسر کشور به عنوان داوطلب نمايندگي در انتخابات مجلس نهم ثبت نام کرده اند، گفت: اگر اين 700 نفر واجد شرايط تشخيص داده شوند و برخورد سليقه اي در زمينه تاييد صلاحيت آنها صورت نگيرد، قطعا به راحتي مي توانيم در بسياري از حوزه هاي انتخابيه کانديدا معرفي کنيم و در اکثر استان ها ليست نيز بدهيم. وي در پاسخ به اينکه چه تعداد از اين 700 نفر از چهره هاي شاخص و شناخته شده اصلاح طلب هستند، گفت: از بين اين 700 نفر شايد تعداد چهره هاي شاخص اصلاح طلب به 100 نفر برسد اما بقيه گرايشاتي به اصلاح طلبان دارند. کواکبيان در پاسخ به اينکه اين افراد به کدام احزاب و گروه هاي اصلاح طلب گرايش دارند، گفت: اين افراد از حزب مردمسالاري، خانه کارگر، فراکسيون خط امام (ره) مجلس، نمايندگان ادوار مجلس، احزابي که در قالب جبهه مردمسالاري اعلام موجوديت کردند هستند. همچنين افرادي از احزاب اعتماد ملي و کارگزاران نيز داريم. عضو فراکسيون خط امام مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: اين 700 نفر جدا از وابستگي حزبي شان، از نظر همسويي و تفکر با اصلاح طلبان ارتباط دارند. وي در پاسخ به اينکه اصلاح طلبان در چه صورت در صحنه رقابت هاي انتخاباتي مجلس نهم اقدام به تهيه ليست انتخاباتي در استان ها مي کنند نيز گفت: اگر براي 150 کرسي مجلس نهم يعني براي بيش از نيمي از کرسي هاي مجلس، نامزد انتخاباتي داشته باشيم قطعا ليست سراسري خواهيم داد و معتقد هستيم از طريق قهر و عدم شرکت در انتخابات نمي توانيم به هيچ يک از مطالبات اصلاح طلبانه برسيم بلکه معتقديم تنها راه اصلاح امور از طريق صندوق هاي راي مي گذرد.

موراکامي از انتشار آثارش در ايران ناراحت است 

چندي  پيش مجموعه داستان «داستان هاي عجيب توکيو» نوشته هاروکي موراکامي با ترجمه قدرت الله ذاکري ازسوي نشر افراز منتشر و راهي بازارهاي کتاب شد.  ذاکري در گفت وگو با ايلنا، درمورد اين مجموعه داستان توضيح داد: مجموعه داستان «داستان هاي عجيب توکيو» به همين شکل و البته با 5 داستان کوتاه، در سال 2004 يا 2005 در ژاپن منتشر شده. اما از آنجا که امکان انتشار يکي از داستان ها با نام «وزغ توکيو را نجات مي دهد» وجود نداشت، شخصا آن را از مجموعه حذف کردم. وي ضمن بيان اين مطلب که داستان هاي اين مجموعه بجز يک داستان که در يکي از جزاير هاوايي اتفاق مي افتد; در محلات شهر توکيو رخ مي دهند، ادامه داد: در اين مجموعه داستان هاي «خليج کوچک هانالي»، «همه جا ممکن است پيدايش کنم»، «ميمون شيناگاوا»، «سنگي به شکل کليه که هر روز جابجا مي شود» و «مسافر ناگهاني» منتشر شده اند و از داستان حذف شده، تنها به درج پيش درآمد آن بسنده شده است.  اين مترجم درمورد حال و هواي داستان هاي کوتاه موراکامي گفت: داستان هاي کوتاه موراکامي معمولا; با يک محور اصلي در قالب مجموعه داستاني اش به يکديگر مربوط مي شوند. در اين کتاب نيز; همانطور که از نامش برمي آيد، روي عجيب اما امکان پذير بودن اتفاق هاي داستاني تاکيد شده اما هر داستان کوتاهي; في نفسه مستقل است.  ذاکري که از زبان ژاپني به فارسي ترجمه مي کند، در پاسخ به اين سوال که جايگاه ادبيات داستاني ايران در قياس با کشور ژاپن در چه جايگاهي است، گفت: به نظر من بزرگترين مشکلي که مانع مطرح شدن ادبيات ايران در سطح جهاني مي  شود، لحاظ شدن محدوديت ها و خطوط قرمز ازسوي نويسندگان در آثارشان است. اين مساله باعث مي شود داستان هاي ايراني براي مخاطبان غيرايراني تصنعي و غيرملموس به نظر برسند.  وي اضافه کرد: مثلا وقتي يک نويسنده مي خواهد داستان يک روزه يک شخصيت را در اثر تشريح کند، قاعدتا از اشاره به بخش هايي از آن امتناع مي کند. با اين حساب، مخاطب خارجي که با فرهنگ و مختصات فرهنگي در ايران آشنا نيست، نمي تواند درک درستي از حقايق داستان داشته باشد. اين مشکل حتي در رمان ها و داستان هاي برجسته ايراني نيز ديده مي شود.  وي در پاسخ به اين سوال که آيا برگرداندن آثار فارسي توسط مترجمان ايراني مي تواند راهگشا باشد يا خير؟ گفت: به اعتقاد من اين نوع ترجمه عملا شدني نيست و اگر هم اتفاق بيفتد، به احتمال زياد با شکست مواجه مي شود.  وي گفت: موراکامي از ترجمه آثارش در کشورهايي مثل ايران که قانون کپي رايت در آنها رعايت نمي شود ناراضي است  و اين نشان دهنده استقبال جهاني از آثار اين نويسنده است.

درخت کهنسال زرده در کرمانشاه ثبت ملي شد 

مدير روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه گفت: درخت کهنسال زرده با 580 سال سن، به ليست ميراث طبيعي کشور افزوده شد.  شهلا جواهري در گفت وگو با ايسنا، در خصوص اين درخت کهنسال، اظهارکرد: درخت کهنسال زرده در جريان چهارمين جلسه شوراي ثبت آثار تاريخي، طبيعي و معنوي کشور به ليست ميراث طبيعي ايران افزوده شد.  جواهري افزود: اين درخت در روستاي زرده از توابع دهستان بان زرده منطقه دالاهو قرار دارد.  مديرروابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه در خصوص ويژگي هاي اين درخت کهنسال، گفت: درخت کهنسال زرده از گونه هاي چناراست که داراي 580 سال سن است.  وي ادامه داد: اين درخت 22/5 متر ارتفاع و 290 سانتي متر قطر دارد.  جواهري يادآور شد: بعد از درخت کهنسال طاق بستان که حدود 600 سال قدمت دارد اين دومين درخت کهنسال استان است که به ليست ميراث طبيعي کشور افزوده مي شود.

 

روزنامه وطن امروز

«ماشاء‌الله حزب‌الله پيش شهدا و روح‌الله» تیتر یک روزنامه وطن امروز است که به همراه عکسی از حاج ذبیح الله بخشی منتشر شده است.

«5هزار سند فتنه در كميسيون اصل 90» عنوان دوم صفحه نخست روزنامه وطن امروز است که به نقل از نایب‌رئیس کمیسیون اصل 90 و با اشاره به گزارش قرائت شده این کمیسیون در صحن علنی مجلس درباره فتنه به چاپ رسیده.

«6 ماه حبس براي فائزه هاشمی» عنوان دیگر صفحه نخست روزنامه وطن امروز است.

 

روزنامه همشهری

گزارشی از ابلاغ دستورالعمل جدید شهرداری «برخورد با مزاحمت های ساخت و ساز شدت می گیرد» تیتر یک روزنامه همشهری است.

«فرصتی برای ثبت جهانی بزرگ ترین محور فرهنگی ـ تاریخی دنیا در اصفهان» تیتر دو صفحه نخست روزنامه همشهری است که به همراه عکسی از سی و سه پل به چاپ رسیده.

«افزایش سود بانکی برای مهار هیجان بازار ارز» با روتیتر «بانک مرکزی تسلیم نظر کارشناسان شد» نیز در صفحه نخست روزنامه همشهری به چاپ رسیده است.

 

 
 

   
   
 صفحه اصلی

 مطالب اختصاصی

  گفتگو  

  مقالات

 

  ياد داشت

  نکته و نظر

 پرسش و پاسخ

  دینی

  شرعی

  فرهنگی

   اجتماعی

   سیاسی

 پایگاههای مفید

  وصال نور

 

  زندگي رهبر

  علما و بزرگان

  درسهايي ازقرآن

 
 

  پیوندها

  ترجمه : English

 

 
   

 ارتباط با ما

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وصال نیوز می باشد.